Lotnisko w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich obsłużyło w 2024 roku 29,4 mln pasażerów, o 6,5 mln podróżnych więcej niż rok wcześniej. Wzrost wyników pasażersko-operacyjnych możliwy był dzięki otwarciu w Abu Zabi nowej światowej klasy infrastruktury terminalowej.
Abu Zabi w listopadzie 2023 roku dołączyło do światowej czołówki, otwierając po sześciu latach opóźnienia nowy terminal pasażerski. Budowa najnowocześniejszego obiektu na świecie pochłonęła „jedynie” trzy miliardy dolarów, a inwestycję trzeba zaklasyfikować jako niezwykle udaną.
„Zakupowy raj” to arcydzieło lotniczej architektoniki, jak i wzór godny do naśladowania.
Stara infrastruktura terminalowa nie pozwalała na dalszy wzrost portu, skutecznie uniemożliwiając rozwój flagowego przewoźnika, Etihad Airways, który uczynił Abu Zabi hubem, z którego oferuje ponad 90 bezpośrednich połączeń do Australii, Afryki, Azji, Europy czy Ameryki Północnej. Ograniczona przepustowość w 2023 roku pozwoliła na obsłużenie 22,9 mln pasażerów.
Wraz z otwarciem nowego terminala ruch (zarówno pasażerski, jak i operacyjny) na emirackim lotnisku wzrósł. Z oferty lotniczej portu skorzystało 29,4 mln podróżnych, a o 10 proc. wzrósł ruch operacyjny. Przez 366 dni lotnisko zrealizowało 249 tys. operacji, podczas gdy rok wcześniej było ich 226 tys. Elena Sorlini, dyrektor zarządzająca i dyrektor generalna Abu Dhabi Airports, wyznała, że odnotowana wyniki ilustrują ważność Abu Zabi na lotniczej mapie świata, jak i są podkreśleniem wkładu portu w dywersyfikację gospodarczą (uniezależnienie się od sprzedaży ropy naftowej) Emiratu.
Największym zainteresowaniem wśród pasażerów cieszył się połączenia lotnicze na kluczowych rynkach do państw, takich jak Wielka Brytania, Indie, Katar i Egipt. Sieć bezpośrednich destynacji, do których można dolecieć z Abu Zabi, urosła na koniec 2024 roku do 125 miast. W ubiegłym roku w stolicy Zjednoczony Emiratów Arabskich zadebiutowały: British Airways, Air Astana, Aegean Airlines, US Bangla Airlines, Akasa Air, Hainan Airlines, Flynas i Turkmenistan Airlines.
Lotniska w Abu Zabi odnotowały znaczny wzrost ruchu towarowego, obsługując 678 990 ton w 2024 roku, co stanowi wzrost o 21 proc. w porównaniu z 560 434 ton, które zostały obsłużone w roku 2023. Gwałtowny wzrost wolumenu frachtu podkreśla rosnące znaczenie Abu Zabi jako globalnego centrum logistycznego, napędzanego inwestycjami w najnowocześniejszą infrastrukturę i zaawansowane technologie.